Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazabilirim?

Seo uyumlu makale ne demek? Google kriterlerine uygun bir biçimde hazırlanan içerik çeşidine denir. Buradaki kriterler esasında çok basittir. Yazımızda da bunlara bir hayli detaylı bir biçimde değineceğiz. Ancak sektörü incelediğimizde ‘’Semantik’’, ‘’UX bilgi birikimi’’ gibi farklı farklı terimler görüyoruz. Birkaç cümle önce söylediğimiz gibi Google’in içerik konusunda kriterleri bellidir. Bu kriterleri, farklı terimler ile ayırmanın hiçbir manası yoktur. Tamamen ticari amaçlı oluşturulmuş terimler olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Şimdi sizlere Seo uyumlu makale hakkındaki tüm bilgileri paylaşacağız. Konuyla alakalı sormak istediklerinizi, alt tarafta bulunan ‘’Yorum Yap’’ kısmından iletebilirsiniz.

Seo Uyumlu Makale Ne demek?

Seo uyumlu makale, Google’ın belirttiği belli kriterlere göre yazılan içeriklere denir. Makalelere Seo bakımından da baktığımızda, en önemli ve etkili kriterlerin başında yer aldığını söyleyebiliriz. Hatta son yapılan Google güncellemelerinden sonra etkili yazılmış içeriklerin, en nitelikli backlinklerden bile daha etkili olduğu görülmektedir.

Makale’de Doğru Bildiğimiz Yanlışlar!

Maalesef her sektörde olduğu gibi içerik sektörü içinde herkezin doğru veya yanlış bir düşüncesi vardır. Düşüncesi yanlışsa bile değiştirmeye bir türlü gücün yetmez. İşte tam da bu sebepten dolayı Seo uyumlu metinler hakkında pek çok doğru bilinen yanlışlar vardır. Bunlardan bazıları;

 

 • Seo uyumlu makale en az 300 kelime olmalı
 • Seo uyumlu makale en az 1000 kelime olmalı
 • 3 tane H2, 3 tane H3 geri kalanı H4 olmalı
 • En az bir tane alt başlık olmalı
 • Anahtar kelime yoğunluğu %1 olmalı

 

Yukarıda yalnızca bir kısmını yazdım. Bu ve bunlar gibi sayısız saçma sapan düşünceler mevcut. Seo uyumlu metin yazarken, yemek tarifi gibi elinizde bulunan formüle bakıp yazarsanız zaten o içerikten düzgün bir şey beklemek hayal olur.

Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Konumuzun en önemli kısmına geldik. Şimdi sizlere detaylı bir biçimde Seo uyumlu metin yazarken dikkat etmeniz gerekli olan hususları yazacağız.

1. Kelime Sayısına Bağlı Kalmayın
İçerik meydana getirirken asla ve asla kelime sayısına takılı kalmayın. Anahtar kelimenizle ilgili A’dan Z’ye tüm bilgilere doğru, güncel ve lüzumsuz cümleler kullanmadan yer vermelisiniz.

2. Anahtar Kelime Tespiti
Birçok kişinin en sık yapmış olduğu hatalardan birisine değiniyoruz. Anahtar kelime seçerken rekabetten ziyade aranma hacmine bakıyoruz. Mesela finans sitesi açacaklar direk şekilde aşağıda belirtilen arama kelimeleri kullanarak içerik oluşturur;

 • Kredi Hesaplama
 • Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar
 • Foreks Nedir?
 • Konut Kredisi Veren Bankalar
 • Senetle Kredi Veren Yerler
 • İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları
  Tamam kabul ediyorum, gayet güzel anahtar kelimeler ve doğru yazıldığında ziyaretçilere bir hayli güzel de bilgi verecektir. Fakat ziyaretçiniz olursa…Eğer yeni kurulmuş bir siteye içerik hazırlayacaksanız öncelikle aranma hacmi olan ve rekabeti düşük, en az 4-5 kelimeden oluşan anahtar kelimelere yer vermelisiniz. Daha iyi anlamanız için size örnek verelim;

  ‘’T.C. Kimlik No ile Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulama’’

  3. Anahtar Kelime Kullanımı
  Anahtar kelime tespitini bu şekilde anlamış olduk. Şimdi yazacağınız veya yazdıracağınız içeriklerde arama kelimelerin nasıl kullanılması gerekli olduğune bakalım. Burada aklınızın fazla karışmaması için kısa bir anahtar kelime kullanacağım. Anahtar kelimemizde ‘’Kredi Hesaplama’’ olsun. Anahtar kelimemiz;

  Konu başlığında,
  URL’de,
  Yazı içinde %4 yoğunluğunda,
  Meta başlıkta, (title)
  Meta açıklamada, (description)
  H2 olan alt başlığınızın en az 1 tanesinde,
  Varsa H3, H4 ve H5 başlıklarınızın da en az 1 tanesinde,
  İçeriğinizin ilk 100 ve son 100 kelimesinde,
  Son olarak ise görsellerinizin tanım ve alt etiketlerinde geçirmelisiniz.

  Seo uyumlu makale
  4. İçerik Sadece Metin Değildir
  Başlıkta da anlatmak istediğimiz gibi içerik yalnızca metin değildir. İçerik meydana getirirken belli kriterlere uyuyoruz. Fakat içerik meydana getirirken yalnızca metin yeterli olmayacaktır. Makalenizi resim, gif, video, slayt, ses kaydı vb. Farklı içeriklerle zenginleştirin. Etkisini bir hayli hızlı bir biçimde görecek ve inanamayacaksınız.

  5. Long Tail Kelimelere Yer Verin
  Long tail yani Türkçesi uzun kuyruk, anahtar kelime seçimlerinde kullanmış olduğumuz bir terimdir. Aslında bununla ilgili yukarda bilgi verdik, fakat önemli bir konu olmasından dolayı tekrardan vurgulamak istiyoruz.

  Anahtar kelimi seçimi yaparken long tail yani uzun kelimelere yer verin. Minimum 4-5 kelimeden oluşan rekabeti düşük ve aranma hacmi olan arama kelimeleri kullanmalısınız. Bu kelimelerin aranma hacimleri genelde aylık 50-500 kişidir. Bu size az gibi görünebilir ama aylık aranma hacmi 100 000 ve üzeri olan rekabeti yüksek bir kelimeden içerik üretip Google’da sıralamaya girememektense, aranma hacmi az ve rekabeti düşük bir kelimeden sıralamaya girmek yapılacak en mantıklı harekettir. Çünkü internet sitenizin en önemli besin kaynağı hittir. Bu tarz kelime gruplarından sitenize çekeceğiniz hitin değeri, kesinlikle hiçbir şey ile ölçülemez.

  6. Anahtar Kelimenizle İlgili Diğer Aramalarla İlgili Bilgi Verin
  Bir diğer önemli hususlardan birine daha geldik. Başlığımız birçoğunuz için anlaşılmaz olabilir çünkü bu hususla ilgili pek fazla bilgi bulunmuyor. Yine, çok daha iyi anlamanız için kısa bir anahtar kelime seçeceğiz ve bu kelimemiz ‘’bel fıtığı’’ olacak.

  Anahtar kelimemizi ‘’bel fıtığı’’ olarak tespit ettik. Şimdi size başlık ve alt başlıkları nasıl kullanmanız gerekli olduğu hakkında önce bir örnek, ardından ise bilgi vereceğiz.

  Başlık: Bel Fıtığı Zararları Nelerdir?

  Alt Başlıklar:

  Bel Fıtığı Nedir?

  Nasıl Olur?

  Belirtileri Nelerdir?

  Tedavi Yöntemleri

  Ağrısı Ne Kadar Sürer?

  Nasıl Anlaşılır?

  Belirtisi

  Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Egzersizleri

  İlaçları

  Burada öncellikle şunu belirtmek istiyorum. Alt başlıkların hepsinin başına ‘’Bel Fıtığı’’ yazabilirdik. Ancak bu spam’dır. Yapanlar var mı? Evet var ancak bu spam olduğu gerçeğini değiştirmez.

  Bir diğer hususa gelecek olursak, bu alt başlıkları neye göre bulduk? Alt başlık analizi, en az anahtar kelime analizi kadar önemlidir. Analiz yapılmadan asla alt başlık kullanmamalıyız. Kullanırsak da zaten hiçbir katkı sağlamaz.

  Alt başlık analizi yapabilmek için en doğru araç elbette Google’dır. Anahtar kelimemizi Google’da aratıyoruz. Ardından ise aşağıda işaretlediğim alanlardaki kelimeleri alt başlık olarak kullanıyoruz.

  Seo uyumlu makale
  Buradaki amaç nedir? Daha iyi anlayabilmeniz için aramanın en altındaki yazıya dikkat çekmek istiyorum.

  ‘’Bel Fıtığı ile İlgili Aramalar’’

  Peki bu yazı ne anlama geliyor? Burada anlatılmak istenilen şudur; Google’da arama yapan ziyaretçiler, bel fıtığı kelimesi ile alakalı bu aramaları da gerçekleştiriyor. Buraya kadar gayet güzel… Peki biz neden bu kelimeleri alt başlık olarak kullanacağız?

  Buradaki hedefimiz gayet belli. Google’a ‘’Bel fıtığı ile alakalı aramaların tamamına cevap verdik ve bizi ödüllendirmeni bekliyoruz’’ demektir

  Yazımızın başlarında, ”arama kelimelerinizle ilgili A’dan Z’ye bilgi vermelisiniz” dememi şimdi çok daha iyi anlamışsınızdır. Google daima ziyaretçinin davranışlarını, isteklerini baz alır. Ziyaretçi bu biçimde arama yapmış ve sen içeriğinde bu aramalara doğru bir biçimde yanıt veriyorsan, Google’da sizi ödüllendirir. Olay esasında bu kadar basit…

  Bu konu da Ahrefs, Semrush ve Moz gibi araçlardan da destek alabilirsiniz. Fakat belli bir deneyime geldiğinizde zaten bu alt başlıkları hemen oluşturabileceksiniz.

  7. Diğer Yazılarınıza Bağlantı Verin
  İçeriğinizin belli bölümlerinde, diğer blog veya hizmet sayfalarınıza bağlantı vermenizi tavsiye ediyoruz. Ancak bunu Google’ı kandırmak için kelime içerisine (çapa metin) olarak değil, direkt link biçiminde vermelisiniz. Mesela;

  Seo uyumlu makale hizmetimizde %50 indirim fırsatı seni bekliyor. Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak sipariş verebilirsiniz.

  https://seoabisi.com/magaza/

8. Dışarıya Bağlantı Vermekten Korkmayın
İçerik meydana getirirken, bağlantı vermekten asla korkmayın. Mesela ‘’kredi hesaplama’’ ile ilgili bir içerik hazırlıyorsunuz, xxx bankasının fotoğrafı internet sitesinin bağlantısını verebilirsiniz. Bu şekilde yapacağınız Nofollow link çıkışları, Google gözünde +1 puan daha kazanmanızı sağlayacaktır. Ancak her konu da olduğu gibi bu konu da da cılkını çıkarmamak lazım 😊

9. Ziyaretçilerinizin Etkileşim Kurmasını Sağlayın
İçeriğinizi oluşturdunuz ve yayınlandınız. Hit almaveya başladı. Buraya kadar her şey gayet güzel ancak işimiz bitmedi. Google, ziyaretçilerin içeriğinizde yapmış olduğu her çeşit davranışı izliyor ve buna göre de puan veriyor. Bu davranışlardan bazı örnekler;

İçeriğin bir kısmını veya tamamını kopyalaması,
İçeriğinizin bulunduğu sayfayı ‘’Yer İşaretleri’’ bölümüne kaydetmesi,
İçeriğinizde yer alan video izlemesi,
Her türlü mouse hareketi,
İçerikle alakalı yorum yazarak geri bildirim bırakması,
İçeriğinizde yer alan görsellere tıklaması veya kaydetmesi,
İçeriğinizi sosyal ağ platformlarında paylaşması,
Eğer ziyaretçiler bu davranışları sergilemiyorsa, bir sıkıntı var demektir. O yüzden içeriğinizi meydana getirirken, ziyaretçilerinize etkileşim yaptıracak hamleler eklemeyi de unutmayın.

10. Meta Başlık ve Açıklama
Meta başlık (title) ve açıklama (description), yazımızın Google aramalarında gözükeceği alandır.

Seo uyumlu makale
Bu kısımda Seo açısından bir hayli önemli bir konuma sahip. Öncelikle şunu söylemek istiyorum. İdeal bir yazıda;

Meta başlık 30-60 karakter arası
Meta açıklama 110 – 130 karakter arası olmalıdır.
Anahtar kelimemizin hem meta başlık hem de açıklamada geçmesini zaten söylemiştik.

11. İmla Kurallarına Dikkat Etmeliyiz
Hazırladığımız içerikte imla kurallarına dikkat etmeliyiz. Bu da içeriğimizin Seo uyumlu olması için önemli kriterlerden birisidir.

12. Bol Alt Başlık Kullanın
İçerik meydana getirirken alt başlık analizini yukarda detaylı bir biçimde belirttik. Bununla beraber bol bol alt başlık kullanmayı ihmal etmeyin. Alt başlık kullanımınız hem o paragrafta ne anlatılmak istendiğini kısaca belirtir hem de ziyaretçi bilgi birikimini maksimum seviye de tutar.

13. Anahtar Kelimelerinizi ve Önemli Cümleleri Vurgulama
İçeriğinizde belirttiğiniz arama kelimeleri ve önemli cümleleri Bold (kalın), İtalic ve renklendirme yapmanızı öneririz. Böylece Google botlarının dikkatini daha çok çekmiş oluruz. Fakat bunu abartıp, yazınızı gökkuşağına çevirmeyin

14. Özgünlük En Önemli Kriterdir
En önemli kriteri, en sona sakladık. Yazdığımız veya yazdıracağımız içeriğin kesinlikle özgün olması gerekmektedir. Google’ın özgünlük konusundaki tavrı oldukça net ve acımasızdır. Bu sebeple özgünlüğe ekstra önem vermenizi öneriyoruz.

Seo Uyumlu Makale Örneği

Seo uyumlu makale örneği olarak bu yazımızı incelemenizi öneririz. Baştan sona bir nefeste ve sonraki cümleyi merak ederek okuyorsanız yazının Seo uyumlu olduğunu söyleyebiliriz. Tabi ki üstte belirttiğimiz Google kriterlerini de yerine getiriyorsak…

Seo uyumlu makale fiyatları,

pek çok kritere göre değişkenlik gösterir. Bunlardan bazıları;

 • Kelime sayısı,
 • Konu,
 • Yazarın sektördeki bilgi birikimi,
 • Makale adet sayısı,

Bu ve bunlar gibi kriterlere göre farklılık gösterebilir. Seo uyumlu makale fiyatı, ortalama olarak 100 kelimesi 2 TL ile 15 TL arasında değişir. Genelde makale yazarları, 3 farklı hizmet ve fiyat seçeneği sunar. Basit – Standart – Uzman gibi… Tabi burada bulunan isimler değişkenlik gösterebilir. Örneğin;

Basit makale hizmetinde 100 kelime ücreti 2 TL ve katları biçiminde,

Standart makale hizmetinde 100 kelime ücreti 4 TL ve katları biçiminde,

Uzman makale hizmetinde ise 100 kelime ücreti 6 TL ve katları biçimindedir.

Seo Uyumlu Makale Programı Var mıdır?

Arkadaşlar, yıl olmuş 2020… Bu tarz şeylerle başarı sağlayabileceğinizi düşünüyorsanız zaten baştan kaybedersiniz. Etrafınıza, forumlara vb. Platformlara bir göz atın. Bu işi başaramayanların sayısı, başaranlardan kat be kat daha fazla… Peki bu neden böyle? İlk olarak kolay yoldan para kazanma hırsımızdan diyebiliriz. Fakat her iş de olduğu gibi burda da doğru adımlar atmanız ve her şeyden öncede emek vermeniz gerekmektedir. Aksi halde başarı sağlamanız çok zor olacaktır.

Sorumuzun cevabına gelecek olursak, Seo uyumlu makale programı yoktur ve olamaz. Makalemizde onca dikkat edilmesi gerekli olan hususları paylaştık. Bunları programın yapması imkansızdır.

Seo Uyumlu Makale Nasıl Kontrol Edilir?

Seo uyumlu makaleyi kontrol edebilecek bir mekanizma (program vb.) yoktur. En doğru kontrol aracı bu durumda sizlersiniz. Bahsettiğimiz kriterlerin yapılıp yapılmadığına, içeriğin anlatım üslubuna vb. Kriterlere göre kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Seo Uyumlu Makale Satın Almak için Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Seo uyumlu makale siparişi verirken en çok yapılan hatalardan birine değinmek istiyoruz. Makale siparişi verirken birçoğunuz yalnızca başlık ve anahtar kelime belirtir. Yazar veya şirketler her ne kadar Seo uyumlu makale hizmeti sunuyoruz dese de yukarda bahsettiğimiz kriterleri uygulamaz. Zaten bu satırları okurken de hak veriyorsunuzdur. Bu sebeple sipariş verirken anahtar kelime ve alt başlık analizinden tutunda, diğer tüm kriterleri birer birer belirtmeniz lazım. Aksi halde elinize geçen makalenin pek de daha sağlıklı olamayacağını üzülerek söylemek zorundayız.

Yazımızın sonuna geldik. Sizlere Seo uyumlu makale yazımı hakkında tüm bilgileri eksiksiz ve güncel hali ile vermeye çalıştık. Sürçülisan ettiysek affola… Yeni yazılarımız için bizi takip etmeye devam edin.

Bu konuya ilişkin aklınıza takılan sorular var ise alt tarafta yer alan ‘’Yorum Yap’’ kısmından sorabilirsiniz.

Yorum yaz

Görüşleriniz bizim için önemlidir.