Seo Teknikleri ve Taktikleri

SEO teknikleri ve taktiklerine geçmeden önce SEO hakkında genel bir tanımın konuyu anlama açısından daha etkili olacağı kanısıyla,

SEO Nedir? SEO Teknikleri 

Arama motorlarında aranan web sitelerinin konumlarını daha üstlerde görmek için yapılan teknik uygulamanın adına SEO denir. SEO yalnızca arama motoru olarak bilinirse eksik tanımlanmış olur, SEO aynı zamanda gerçek kişileri hedefe çekme amaçlı SEO tekniklerin bütününe denir.

Web site performansını arttırmak için;

 • Platformun mevcut durum analitiği yapılmalıdır.
 • Benzeri olmayan bir içerik oluşturulmalıdır.

Önemli bir pazarlama stratejisi olarak uygulanan SEO, 90’lı yıllarda fark edilerek bugüne kadar sürekli internette yükselen çıta haline geldi. O yüzden pek çok firma internete geçerken SEO desteği almaktadır. Doğru web sitesi hazırlama anlamı taşıyan SEO, tasarımı, içeriği, reklam ve backlink çalışmalarıyla doğru SEO teknikleri ve taktikleriyle projenizi hedeflenen noktaya kolaylıkla eriştirir.

Doğru SEO Teknikleri ve Backlink’in Önemi 

seo-teknikleri

SEO desteği ile hazırlanan web sitesinden alınacak veri; mükemmel altyapı veya teknik geçmişi ile birlikte sitenin süreklilik arz etmesi için gerekli güncellemeler yapılmalı, takipçilerin ihtiyaçlarına cevap verecek kalitede bir site olmalı, maksimum etkili içeriklerin yer alması gerekmektedir. En son olarakta kaliteli web sitelerinden backlink alımı sağlanmalıdır. SEO teknik ve taktikleri arasında yer alan backlink’in çeşitleri mevcuttur.  Siteniz için alabileceğiniz en değerli backlink, sitenizin rakiplerinden aldığınız backlinklerdir. Backlink aldığınız siteniz PA ve DA değerlerinin yüksek olması, Alexa değerlerinin olumlu olması, güncel olması çok önemlidir. Backlink alacağınız sitenin kalitesi iyi durumda değil ise bu sizin sitenize faydadan çok zararda getirebilir. SEO teknikleri arasında yer alanlardan bir taneside kaliteli sitelerden ücretsiz backlink alma yollarıdır.

SEO Teknikleri: Ücretsiz Kaliteli Backlink Alma Yolları

seo teknikleri

Hem kaliteli hem ücretsiz backlink nasıl olur demeyin! Biraz araştırma ile sitenizin değerine değer katacak arama motorlarında sitenizi üst sıralara çıkaracak kaliteli backlinklere ulaşabilirsiniz. Peki hangileri bunlar? Düşünün dünyada belki binlerce sosyal medya siteleri var, bunlara üye olup profil oluşturuyorsunuz, profil bilgilerinizin yanı sıra sizden site adreside istiyor bu siteler. İşte size dünca ünlü profil backlink. Bu sosyal medya sitlerinden birkaç örnek vermek gerekirse;

 • Facebook
 • Twitter
 • Tumbrl
 • Pinterest
 • Mix

Bunun gibi kaliteli backlink alabileceğiniz dünya üzerinde üst seviyede binlerce site mevcut. Bu sitelerin bir kısmından profil backlink alabileceğiniz gibi bir kısmından ise paylaşım yaparak, direkt içerik veya ürünlerinize backlinkler alabilirsiniz. Yanı sıra, bir diğer yazımız ücretli ve ücretsiz backlink alma hakkındaki yazımızı da okumanızı tasvise ediyorum.

SEO Teknikleri: Ücretli Kaliteli Backlink Alma Yolları

SEO teknikleri içinde yer alan kaliteli backlink alma yolları arasında ücretli backlink almakta yer alıyor tabiki. Peki ücretli kaliteli ve ekonomik backlink paketleri nereden alınır? Piyasada backlink paketleri alabileceğiniz bir çok SEO ajansı bulunmakta. Bir çoğu kaliteli işler çıkartığı gibi büyük çoğunluğu ise kendilerini kurumsal gösterebilmek adına yüksel fiyatlarla backlink paketleri sunmaktadır.

Backlink konusunda piyasanın en ekonomik kaliteli ve geniş kapsamlı  paketlerini sunan SEO ABİSİ‘nin backlink paketleri kategorisine ulaşabilir. 40 TL’den başlayan karışık SEO paketlerinden faydalanabilirsiniz. 

Hazırlama Aşamasında Dikkat Edilecek Seo Teknikleri

SEO hazırlanma aşamasında;

 • Uygun teknik konularla hazırlanmış arka plan
 • En önemli nokta olarak bilinen kısım ”İçerik”
 • Web sitesini ayrıcalıklı kılan SEO ile sitenin varlığını ortaya koymak.

Sağ duyu, başarı, hedef kitleye ulaşmak, orijinal, farklı, bilgileri pratiğe dökerek kullanmak ve empati kurabilmek SEO’nun ana taktikleri içerisinde yer almalıdır. Başarılı şekilde yapılan bu SEO teknikleri arama motorunda sıralamanızı şekillendirir. Ya ilk sıralarda ya da son sıralarda olmak bu taktiklere bağlı. Onun için ilk maddede söylediğimiz gibi arka plan yani SEO uyumlu kaliteli ve lisanslı tema. Sonrasında İçerik. İçerik deyip geçmeyin, içerikleriniz bir konusyu başından sonuna tam manasıyla anlatması, imla kurallarına uygun olması, güncel ve özgün olması gerekmektedir.

Seo Teknikleri: Kaliteli SEO Uyumlu İçerik

SEO teknikleri ve taktikleri arasında kaliteli içerik yer alıyor. Parasını verir yazdırırız deyip geçmeyin. Evet bu piyasada bu işi çok iyi yapan, özgün makaleler yazan birbirinden değerli yazarlar bulunmakta. Lakin özgün içerikte bir yere kadar. Yazının özgünlüğümün yanında o konuyu tepeden tırnağa bilen ve anlatan bir yazı olması gerekiyor. Onun içindir ki özgün ve kaliteli içerik diyoruz.

Özgün diye baktığımız birçok içeriğe baktığımızda, evet özgünlük testinden olumlu çıkan yazıların bir çoğunun konuyu tam anlatmadığını ve hatta makale uzunluğunu doldurmak adına bir şeyi anlatmayan cümlelerde dolu olduğunu görmekteyiz.

Burada sizlere önerim, bildiğiniz konularda, uzmanı olduğunuz konularda web sitesi açmanızdır. Örneğin mobilya, dekorasyondan anlamayan bir kişinin mobilya dekorasyon blogu açtığını düşünün, ücret karşılığı bu işten anlayan bir yazar bulup ona bu konularda yazılar yazdırmak zor olacaktır. Bu iştem yani mobilya dekorasyon işinden anlamayan yazarlardan aldığınız yazılar ise işinize tam olarak yaramayacaktır. Çünkü o yazı o konusu tepeden tırnağa anlatamayacaktır.

Bir örnek daha vermem gerekirse; ayakkabı tamirinde uzman bir ustanın ayakkabı tamiratı hakkında bir blog açması, onun deneyimleriyle yazdığı özgün ve kaliteli yazıları sitesine değer katacaktır. Hem yazıları özgün ve kaliteli olacağı gibi hemde içerikler için masraf etmeyecektir. İşte buda tam bir SEO tekniğidir. Buradan, ”Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazabilirim?” başlıklı yazıma geçebilirdaha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Diğer SEO Teknikleri: SEO Araçları 

SEO destekli hazırlanan Web sitelerinde başarı kaçınılmazdır. Teknik destekle birlikte taktiklerde çok önemlidir. Seo teknikleri ve taktiklerinden bir taneside gelişmiş SEO analiz araçlarıdır; Sitenizin sağlığını analiz edebileceğini bir çok SEO analiz araçları bulunmaktadır. Bunların arasında en kaliteli ve etkin olanı R10 SEO analiz aracıdır. Analiz araçlarında sitenizin hangi konularda analizi yapabilirsiniz başlıklar halinde sıralayalım.

 • Site Başlığı
 • Açıklama (Description)
 • Anahtar Kelime (keywords)
 • Anahtar Kelime (keywords)
 • Robots.txt
 • Noindex Meta Etiketi
 • Sitemap.xml
 • Responsive Meta Etiketi
 • Webmaster Araçları Meta Doğrulama Etiketi
 • CSS Standartizasyonu

Sonuç olarak

Web sitesindeki başarı grafiği için SEO desteği alınmalıdır.

İstatiksel verilerin artması için profesyonel ve daha orijinal bir SEO için;

 • Hedefi iyi hesaplanmış içerik ve kullanıcılardaki etkisi
 • Web sitesinin tarayıcıda görünmesi – Özgün içerik
 • Backlinklerin kalite ve sayısı
 • Güvenirlilik, uzmanlık
 • Tıklanma oranı
 • Hız
 • Mobil cihazlara uyumluluk

Bir web sitesinin hazırlanma aşamasında tek kriter olan SEO’dur  SEO ise herşeydir. Sitenizi kurmadan önce aldığınız domain bile SEO’dur ve doğru domaini almak SEO tekniğidir. Bu yazımızda dilimiz döndüğünce sizlere SEO teknik ve taktiklerinden bahsetmeye çalıştık. Konunun altından yazımızı yorumlayabilir ilgili kategorilerimizden ihtiyacınız olan hizmetlerimizden satın alabilirsiniz.

SEO ABİSİ ile Yükselişe Hazırmısın?

Yorum yaz

Görüşleriniz bizim için önemlidir.